Δράσεις για την εξάλειψη του ρατσισμού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων στις 21 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας σχετικές δράσεις.  Αρχικά παρακολουθήσαμε μια ταινία μικρού μήκους της εκπαιδευτικής τηλεόρασης «Στη ζυμαροχώρα» .  Μέσα από την ταινία αυτή με τρόπο συμβολικό και ευχάριστο τα παιδιά ευαισθητοποιούνται στις έννοιες του ρατσισμού και της ξενοφοβίας και μαθαίνουν ότι το διαφορετικό δεν απειλεί, αλλά εμπλουτίζει τη ζωή μας 닷넷 프레임워크.  Ακολούθησε συζήτηση για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Εστιάσαμε στη   σωματική και νοητική αναπηρία 다운로드. Στη συνέχεια χρωματίσαμε και κόψαμε ανθρώπινες φιγούρες που η καθεμία αντιπροσώπευε μια διαφορετική μορφή αναπηρίας 동방 감주전 다운로드. Στο τέλος ενώσαμε όλες τις φιγούρες δημιουργώντας μια ανθρώπινη αλυσίδα. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι προτεινόμενη δραστηριότητα της Action Aid (Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την Εκπαίδευση 2014: Στείλε όλους τους φίλους μου σχολείο)

20150327_121952ACTION AIDACTION AID 2

«Κανείς δεν γεννιέται, μισώντας κάποιον για το χρώμα του δέρματος, την καταγωγή ή τη θρησκεία του. Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να μισούν κι αν μπορούν να διδαχθούν το μίσος, μπορούν να διδαχθούν και την αγάπη, γιατί η αγάπη έρχεται πιο φυσικά στην ανθρώπινη καρδιά, παρά το αντίθετο»