Σχέδιο δράσης για τα εργαστήρια δεξιοτήτων της Θεματικής Ενότητας «Ευ Ζην»

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε’ τάξης ολοκλήρωσαν το εργαστήριο της Θεματικής Ενότητας «Ευ Ζην» με τίτλο: «Υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο; Ο δρόμος για την ψηφιακή απεξάρτηση» xp windbg. Αρχικά, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο από τον φορέα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου σχετικά με τον εθισμό στο διαδίκτυο και μέσα από ένα κολάζ προσπαθήσαμε να ανιχνεύσουμε τα συμπτώματα των Δυσλειτουργικών Διαδικτυακών Συμπεριφορών 카트 이볼브 다운로드. Στη συνέχεια, διαβάσαμε τον Οδηγό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και δημιουργήσαμε τη δική μας αφίσα για τις ψευδείς ειδήσεις 곰 녹음기 무료. Κατόπιν, μελετήσαμε τα συμπτώματα που υποδεικνύουν εθισμό στα διαδικτυακά παιχνίδια και εντοπίσαμε τους κινδύνους που αυτά κρύβουν μέσα από ένα διαδικτυακό κουίζ 다운로드. Έπειτα, μελετήσαμε το εγχειρίδιο μαθητή του Εκπαιδευτικού Οργανισμού Saferinternet4kids για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και συζητήσαμε πώς μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά της πλάκας και του εκφοβισμού 다운로드. Τέλος, ανακαλύψαμε τον βαθμό εξάρτησής μας από το διαδίκτυο μέσα από ένα ερωτηματολόγιο και ήρθαμε σε επαφή με προτάσεις για ψηφιακή αποτοξίνωση.

Σχέδιο Δράσης Ευ Ζην- Ε’ τάξη