6/3 Πανελληνία ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και της σχολικής κοινότητας κατά της βίας στο σχολείο σε κάθε μορφή της 다운로드. Για την πραγματοποίηση της καλέσαμε τον Κοινωνιολόγο κο Ηρακλή Καταρτζή για μια εκτενέστερη ενημέρωση 다운로드. Στο πλαίσιο της δράσης αυτής, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν μία ταινία μικρού μήκους, σχολίασαν το περιεχόμενο της και συζήτησαν για τη έννοια του σχολικού εκφοβισμού, τις μορφές του και τις συνέπειες του, ώστε να αντιληφθούν όλοι και όλες πόσο σημαντικό είναι τελικά να ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ και να ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ τον δάσκαλο και την δασκάλα μας ή κάποιο κοντινό μας πρόσωπο για τέτοια φαινόμενα 다운로드.

Τα χελιδονίσματα!

은교 영화 다운로드

Ειναι 1η του Μαρτη και τα παιδιά της Β’ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους φτιάχνουν και χρωματίζουν χάρτινα χελιδονάκια 다운로드! Ο σκοπός τους είναι να επισκεφθούν τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου, καθώς και το γραφείο της διευθύντριας για να φέρουν την Άνοιξη τραγουδώντας τα Χελιδονίσματα 다운로드!

Θεατρική Παράσταση «Το όνειρο του Τόνυ»

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2024 παρακολουθήσαμε μία διαφορετική  παράσταση στο δημοτικό θέατρο Πολυγύρου για τη ζωή του Τόνυ, ενός ανάπηρου αγοριού που ονειρεύεται να περπατήσει ξανά 히든싱어5 링 다운로드. Το ταξίδι αυτογνωσίας του ξεκινά και ο Τόνυ μαζί με τους μοναδικούς του φίλους προσπαθεί να ξεπεράσει τους φόβους του και να συνειδητοποιήσει πόσο σημαντική είναι η φιλία,  η αλληλεγγύη και η αποδοχή της διαφορετικότητας στη ζωή 취업전쟁2030 다운로드.

Μία παράσταση που μας μετέδωσε πολλαπλά μηνύματα για την αξία του ανθρώπου και για το δικαίωμα που έχουν όλοι στις ίσες ευκαιρίες για ζωή, καθότι  ο καθένας μας είναι ξεχωριστός και όλοι είμαστε ίσοι και διαφορετικοί 다운로드. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν πολύ και σε όλη τη διαδρομή φώναζαν το μήνυμα της παράστασης: «Φόβισε τους φόβους σου με τα όνειρα σου!»

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα στις γειτονιές

모바일 자동

Στις 22 Δεκεμβρίου οι γειτονιές της Ουρανούπολης πλημμύρισαν από τις παιδικές φωνούλες του Δημοτικού σχολείου και του Νηπιαγωγείου της Ουρανούπολης 씨프 하트 다운로드. Τα παιδιά τραγουδάνε τα «Τρίγωνα Κάλαντα» και εύχονται στον κόσμο «Χρόνια Πολλά» 존 덴버 노래 다운로드.

Θεατρική παράσταση στον Πολύγυρο

다운로드

Στις 21 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήσαμε την πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή της σχολικής μας χρονιάς στο Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου για να παρακολουθήσουμε την παράσταση «Ο Σκρουτζ, το πνεύμα των Χριστουγέννων» 다운로드. Είχαμε την χαρά και την τιμή να φωτογραφηθούμε με τον πρωταγωνιστή της παράστασης, τον κο Καπετάνιο 용팔이 ost 다운로드!

Εγγραφές 2023-2024

Από 1 έως 20 Μαρτίου 2023 γίνονται οι εγγραφές της Α’ τάξης για το σχολικό έτος 2023-2024 για μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017 다운로드. Πληροφορίες μπορείτε να ζητήσετε στο τηλέφωνο του σχολείου. Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι τα εξής:

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας Richcopy download.
  • Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται 심심타파 다운로드.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας 영화 악질경찰 다운로드.
  • Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό 다운로드.
  • Προσωπικά στοιχεία (email. σταθερό και κινητό τηλέφωνο…).

«Σερφάρισμα» στη πληροφορία.

Είναι πλέον αποδεκτό πως η σχέση των παιδιών με το διαδίκτυο γίνεται ολόενα και στενότερη 뿔레전쟁. Στο «χτίσιμο» αυτής της σχέσης η εκπαίδευση έχει σημαντικό ρόλο, ώστε οι μαθητές να μπουν σταδιακά στην κοινωνία της «πληροφορίας» 다운로드. Γι’ αυτό κι εμείς προσπαθούμε με διάφορες δράσεις, αλλά και με συστηματική συζήτηση, να δείξουμε στα παιδιά τρόπους για ασφαλές και ορθολογικό…σερφάρισμα 다운로드.

Έτσι, οι μαθητές των Ε’ και Στ’ τάξεων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου, από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας, Χρύσα Αμβροσιάδου 다운로드.

Οι περισσότεροι από αυτούς έμοιαζαν να γνωρίζουν αρκετούς από τους κινδύνους, χωρίς όμως να έχουν βαθιά επίγνωση για το τί επιπτώσεις θα μπορούσαν να επιφέρουν 다운로드. Έπειτα από εποικοδομητικές συζητήσεις των μαθητών με την κοινωνική λειτουργό, φάνηκε πως, στο τέλος της παρουσίασης, τα παιδιά αναγνώρισαν λάθη που έκαναν μέχρι τώρα κατά τη χρήση του διαδικτύου 다운로드. Μάλιστα, «υποσχέθηκαν» πως θα εφαρμόσουν στην πράξη όσα άκουσαν, ώστε να προχωρούν με πιο ασφαλή βήματα στον μαγικό κόσμο της τεχνολογίας 줌비니 다운로드!

Η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Τα βιβλία αποτελούν ένα βασικό εργαλείο στη μάθηση και στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού, μιας και ο κύριος στόχος του βιβλίου είναι η ανάπτυξη των δεξιοτήτων της ανάγνωσης και της γραφής Ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία για την παρακίνηση των μαθητών να ασχοληθούν με το βιβλίο είναι η ύπαρξη δανειστικής βιβλιοθήκης στο σχολείο 퀸 전집 다운로드. Με τη δημιουργία ενός φιλικού και ευχάριστου περιβάλλοντος χώρου, η βιβλιοθήκη μπορεί να καταστεί πόλος έλξης των μαθητών του σχολείου, όπου η απόκτηση νέων γνώσεων θα γίνεται με ευχάριστο και πρωτότυπο τρόπο 다운로드.

Σκοπός της δημιουργίας και οργάνωσης της σχολικής βιβλιοθήκης είναι μέσω ενεργητικών μεθόδων διδασκαλίας να καλλιεργηθούν δεξιότητες αυτόνομης μάθησης, να εμπνεύσει τους μαθητές για αναζήτηση και επεξεργασία της γνώσης, να εμπνεύσει πνεύμα συνεργασίας, αλληλεπίδρασης, επικοινωνίας και αποδοχής της διαφορετικότητας 잘 지내줘 mp3 다운로드.

«Το διάβασμα είναι όπως η τροφή και το νερό vmware ubuntu. Το πνεύμα που δεν διαβάζει χάνει βάρος, όπως ένα σώμα που δεν τρώει»

Βίκτωρ Ουγκώ