Σχέδιο δράσης για το εργαστήριο δεξιοτήτων της θεματικής ενότητας «Φροντίζω το Περιβάλλον-Περιβάλλον»

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε’ τάξης ολοκλήρωσαν το εργαστήριο της Θεματικής Ενότητας «Φροντίζω το Περιβάλλον» με τίτλο: «Αλλάζουμε εμείς, όχι το κλίμα…» 다운로드. Αρχικά, παρακολουθήσαμε βίντεο σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειες αυτής και ακολούθησε συζήτηση και κριτική ανάλυση στην ολομέλεια 다운로드. Έπειτα, προβλήθηκε το βίντεο: «Μπανγκλαντές: Η γη που χάνεται», στο οποίο γίνεται αναφορά στις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στο νησί Κουτούμπντια στη νότια ακτή του Μπανγκλαντές και οι μαθητές/-τριες αφού μελέτησαν τις τέσσερις βασικές κατηγορίες των δικαιωμάτων του παιδιού, ανέφεραν ποια από αυτά πιστεύουν ότι παραβιάστηκαν στην περίπτωση των παιδιών που ζούσαν στο νησί 다운로드. Κατόπιν, τα παιδιά δημιούργησαν ένα κολάζ, κατά το οποίο κλήθηκαν να αντιστοιχίσουν επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής σε 10 περιοχές του πλανήτη 다운로드. Στη συνέχεια, μοιράστηκε στις ομάδες ένα σενάριο, το οποίο παρουσίαζε τον τρόπο ζωής μίας οικογένειας και συνοδευόταν από διάφορα αντικείμενα που αυτή χρησιμοποιεί 구글 크롬 64bit. Κάθε αντικείμενο συνοδευόταν από μερικά μαύρα συννεφάκια. Τα συννεφάκια αντιπροσώπευαν αέρια του θερμοκηπίου για την εκπομπή των οποίων ευθύνεται το κάθε αντικείμενο 다운로드. Οι μαθητές/-τριες δημιούργησαν μία ζωγραφιά με βάση το σενάριο τους, σχεδιάζοντας στον ουρανό της περιοχής τους τα αντίστοιχα συννεφάκια 모바일 대마왕. Ακολούθησε συζήτηση με σκοπό να αναδειχθεί η ατομική/συλλογική ευθύνη που μπορεί να έχουμε στην ένταση του φαινομένου του θερμοκηπίου 아스피린 다운로드. Τέλος, ζητήθηκε από τις ομάδες να σκεφτούν και να καταγράψουν τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να μειώσουν τον αριθμό από τα μαύρα συννεφάκια στον ουρανό της ομάδας τους. Στη συνέχεια, η κάθε ομάδα παρουσίασε στην ολομέλεια τις επιλογές και τα αποτελέσματα της εργασίας της, η οποία οδήγησε σε λιγότερα συννεφάκια στον ουρανό της ums download!

Σχέδιο δράσης του Τμήματος-Θεματικός Κύκλος «Φροντίζω το Περιβάλλον-Περιβάλλον»